ZU Maksimović

ELASTOGRAFIJA

Elastografija

U toku ultrazvučnog pregleda pritiskom sondom mekotkivnih struktura mekane strukture se nakon spoljnjeg pritiska deformišu, a tvrde ostaju nepromijenjene. To je okrenulo interesovanje naučne i stručne javnosti ka procjeni mehaničkih odnosno elastičnih svojstava tkiva kojima se može definisati postojanje patološkog supstrata, odnosno patološka izmijenjenost tkiva i organa.

Krajem 20. vijeka elastografija je prvi put uvedena u kliničku praksu. Prvi rezultati u Evropi su prikazani na Evropskom kongresu radiologa 2006.

ACR – BI RADS peto izdanje 2013. je uvrstio elastografiju  u kategorizaciju promjena u dojkama.

Definisani su vodiči za kliničku upotrebu:

Metode ultrazvučne elastografije

Dvije su metode ultrazvučne elastografije kojima se testiraju elastografske karakteristike:

Elastografija dojki

Meke strukture su dobroćudne, a tvrde su proliferativne i maligne. Elastografija je odličan alat za donošenje definitive dijagnostičke odluke, posebno u proliferativnim i malignim promjenama dojki.

Elastografija jetre

Elastografija jetre je pomoćna neinvazivna dijanostička metoda kojom se vrši kvantitativna procjena „otvrdnuća“ jetre uzrokovana fibrozom u sklopu pojedinih difuznih oboljenja, kao što su ne alkoholna masna infiltracija jetre, ciroza…

Tumačenje se vrši u skladu sa kliničkom slikom i laboratorijskim analizama skorijeg datuma koje je potrebno priložiti na dan pregleda (AST, ALT, Bilirubin, Alkalna fosfataza).

Za ovaj pregled potrebno je da pacijent bude natašte (gladavanje 6-8h), i da izbjegava gazirane i zaslađene napitke.

Djelimična ograničenja: gojaznost i prisustvo veće količine vazduha u crijevima.